Εκδρομή Λίμνη Κερκίνη 2022

Μετά από 2,5 χρόνια αναμονής λόγω covid – 19 ήρθε η στιγμή να πραγματοποιήσουμε την πρώτη μας εκδρομή!!!

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την πρώτη περιβαλλοντική εκδρομή για το σχολικό έτος 2021-2022 στη Λίμνη Κερκίνη.

Η εκδρομή μας ξεκίνησε με στάση στο Μανδράκι. Πρόκειται για ένα παραδοσιακό χωριό της περιοχής των Σερρών που είναι χτισμένο πάνω στις όχθες της λίμνης Κερκίνης απ' όπου είχαμε τη χαρά να παρατηρήσουμε με τηλεσκόπια, που μας παρείχε ο Φορέας Διαχείρησης της Λίμνης Κερκίνης, διάφορα είδη πουλιών και να μάθουμε γι' αυτά αλλά και για την ιστορία της λίμνης. Κατόπιν, επισκεφτήκαμε μια φάρμα βουβαλιών, όπου ο ξεναγός μας, μας μίλησε για το νεροβούβαλο και την καταγωγή του. Συνεχίσαμε την πορεία μας διασχίζοντας περιμετρικά τη λίμνη απολαμβάνοντας ένα μαγευτικό τοπίο με τελευταία στάση στο Λιθότοπο.